Kore Dizi Önerileri






Merhabalar, hazır yaz tatilindeyken bolca kendini dizilere veren arkadaşlarım için kdrama önerileriyle geldim :) Önerilerim daha çok kdrama izlemeye yeni başlamış arkadaşlara hitap edebilir.

Öncelikle izleyip çok beğendiğim dizilerden başlayıp daha sonra bolca övgüsünü duyup izlemeyi düşündüğüm dizilerle devam edeceğim. Hazırsanız o halde ilk dizimizden başlayalım?



1- GOBLİN
Bölüm sayısı : 16 +2 (özel bölüm)
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Dram, Fantastik, Romantik
Puanı : 9.3
Benim Puanım : 10

Bir goblin olan Kim Shin (Gong Yoo) sevdiği birçok insanın ölümünü görmüştür ve ölümsüz hayatını sonlandırmak istemektedir. Bunun için de insan bir goblin gelinine ihtiyacı vardır ve yüz yılardır bir goblin gelini aramaktadır. Bir gün, amnezyadan (hafıza kaybı) muzdarip olan bir ölüm meleği (Lee Dong-Wook) ile tanışır ve birlikte aynı evi paylaşmak zorunda kalır.

Ayrıntı yorum için tıklayınız :)

Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Senaryo ve çekimleri oldukça başarılı. Her bölümde verilen emeğin farkına varacağınızı düşünüyorum. Gerek bilgisayar efektleri gerekse normal çekimler için epeyce bir uğraş verilmiş. Dizi bitiminde özel bölümlerde dizi çekimleri hakkında bilgi sahibi olmak istersiniz bu konuya epeyce yer verilmiş.
-Oyuncular oldukça başarılı ve kimyaları uyumlu.  Bu da diziye odaklanmamız açısında benim için artı bir puan demek.
-Etkisinden hala çıkamadığım bir dizi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Goblin etkisi bu olsa gerek.
-Veee tabiki Gong Yoo :D Gong Yoo sevenler ses verinn! :)


2- Descendants of the Sun
Bölüm sayısı : 16 +2 (özel bölüm)
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Dram, Aksiyon
Puanı : 6.8 (bu puanı hiç yakıştıramadım-_-)
Benim Puanım : 10

Birleşmiş Milletlerin barış askeri gücünde görev yapan Yüzbaşı Yoo Shi-Jin (Song Joong-Ki) ile doktor Kang Mo-Yeon (Song Hye-Kyo) arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır.

Detaylı yorum için tıklayınız ;)

Diziyi Neden İzlemelisiniz?
- Aksiyon sahnelerinin bana göre başarılı olması.
- Dramın komediyle dengelenmiş olması. Sürekli olarak dram izlemek bir müddet sonra ciğerlerimizin solmasına neden oluyor fakat bu dizi dramın nasıl komediyle dengelenebileceğinin güzel bir kanıtı.
-Dram kısımlarında ağlatmayı bilmesi. İzlerken yanınıza mendil almayı unutmayın. Sonra Gonca uyarmadı demeyin :D

3- W- Two Worlds

Bölüm Sayısı :16

Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Dram, Fantastik
Puanı : 8.2
Benim Puanım : 9

Dizide 30'lu yaşlarının başında olan iki karakterin paralel Seoul 'da yaşadıkları olaylar anlatılır. Bir gün Kang Chul webtoondaki evrenden çıkarak gerçek dünyaya geçer ve olaylar her yeni gün farklı gelişir. 

Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Grafik efektlerinin oldukça başarılı olması.
-Bir webtoon bir geçek derken olayların başarılı bir şekilde bağlanmış olması. Ufak tefek göze batan kısımları yok muydu derseniz vardı fakat bunlar diziye kendinizi kaptırdığınız için aşırı göze batmıyorç
- Kendine bağlayan senaryosu ve her bir bölümde kafanızın patlayacak derecede karışması. 
- Ve yakışıklı başrol oyuncusu :D Eee kabul edin bence bu en etkili neden :D Bir Lee Jong Suk kolay yetişmiyor ne de olsa.

4- Strong Woman Do Bong Soon

Bölüm Sayısı : 16

Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi, Fantastik
Puanı : 8.2
Benim Puanım : 9

"İçimde bir hulk var." 
 Dizi, fiziksel olarak güçlü bir kadın olan Do Bong-Soon (Park Bo-Young) ile bir CEO olan An Min-Hyuk (Park Hyung-Sik) arasındaki aşkı anlatmaktadır.
Detaylı yorum için tıklayınız :)

Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Karakterlerinin oldukça tatlı olması. Adeta karamelli çikolata kıvamında. 
- Bolca güldürmesinin yanında aksiyon sahnelerine yer vererek duygulu sahneler yaşatması. Özellikle uyarıyorum havalı yürüyüş sahnelerinde varsa güneş gözlüğü takınız. Sonra parıltılarından etkilenip öyle yürümeye kalkıyoruz ortaya hiç hoş görüntüler çıkmıyor :D
- Toplumda sadece erkeklerin değil kadınların da güçlü olduğunu gösterecek nitelikte mesajlar vermesi. Ne de olsa ataerkil toplumlarda yaşıyoruz ama unutmayın kadınlar göründükleri kadar zayıf değillerdir ;)


5-Weightlifting Fairy Kim Bok Joo

Bölüm sayısı : 16 
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi, Gençlik
Puanı : 9
Benim Puanım : 9


Konusu : Dizi, 20 yaşındaki bayan bir haltercinin (Lee Sung-Kyung) ilk defa aşık olması komik ve eğlenceli bir şekilde anlatılmaktadır. 


Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Moralinizi düzeltecek derecede komik olması. Bir ara gülerken karnımın ağrıdığını hatırlıyorum.
- Gençlik aşkını başarılı bir şekilde yansıtması.
- Oyuncu kadrosunun *özellikle başrol* oldukça başarılı olması.
- Hee bir de SWAG kelimesinin telaffuzunu doğru bir şekilde öğrenmek isterseniz de izleyebilirsiniz. Yani neden olmasın? Siz yeter ki izlemek isteyin :)


6- Kill Me Heal Me

Bölüm sayısı : 20 
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi, Dram
Puanı : 9.3
Benim Puanım : 10


Cha Do-Hyun zengin bir ailenin oğludur. Dissosiyatif kimlik bozukluğu hastalığından muzdarip olur ve kendi öz kişiliği de dahil 7 farklı kişiliğe (Cha Do-Hyun, Shin Se-Gi, Ferry Park, Ahn Yo-Sub, Ahn Yo-Na, Nana, ve Bay X) sahiptir. Bu hastalıktan kurtulmaya çalışırken Oh Ri-Jin ile tanışır. Oh Ri-Jin psikiyatri kliniğinde çalışan bir doktordur. Kader ikisi için planlar yaparken hesaba katmadıkları bir geçmiş su yüzüne çıkmyı bekleyecektir. Peki Cha Do-Hyun iyileşebilecek midir?

Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Kurgunun aşırı iyi araştırılıp güzel bir şekilde aktarılması. 
- Başrol oyuncularının özellikle Ji Sung'un efsanevi oyunculuğu. Tv-Show Time uygulaması kullananlar bilir orada oyuncuları oylarsınız. Emin olun bu diziyi izlerken keşke tek kişiye değil birkaç kişiye oy kullanabilsem dedirtecek derece iyi oyuncuklar var.
- Şüphesiz biz Türklerin en sevdiğimiz iki şey olan entrika ve dramın bulunması :) 

7- Heartstrings

Bölüm sayısı : 15 
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Gençlik
Puanı : 8.3
Benim Puanım : 7.5


Lee-Shin (Jung Yong-Hwa) üniversitede çağdaş müzik eğitimi almaktadır. Ayrıca "Stupid" isimli grubun solisti ve gitaristidir. Lee-Shin müziğe olan tutkusu ve yakışıklılığıyla ün salmıştır. Ancak gerçek hayatta müzikle alakası olmayan her şeye karşı alakasız, gelecekle ilgili hiçbir planı ve hayali olmayan soğuk birisidir. Lee Kyu-Won (Park Shin-Hye) prestijli bir ailede doğmuş, cana yakın ve zeki bir kızdır. Dedesi Lee Dong-Gun (Shin Goo), kendi zamanının 3 büyük müzisyeninden birisidir ve en büyük hayali torununun da geleneksel müzik üzerinde uzmanlaştığını görmektir. Kyu-Won'da dedesinin beklentilerini karşılamak için Geleneksel Kore Müziği Bölümüne girer. Lee-Shin'in grubu "Stupid"in hayranları olan arkadaşları bir gün Kyu-Won'u zorla grubun konserine götürür ve Kyu-Won, Lee-Shin'i sahnede gördüğü an ondan etkilenir.


Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Dizinin ostları. Yaklaşık 3 yıl önce izlememe rağmen hala dinliyorum :) En son evde badessso badesooo diye dolaşıyordum. Ablam şahit :D
- Müzikal tarzda olması. İzlerken müzik kültürümüzü geliştirelim değil mi?
- Üzgün olduğunuzda kafa dağıtacak derecede eğlenceli olması :)

8- The Heirs (Mirasçılar)

Bölüm sayısı :20
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Gençlik, Dram
Puanı : 9.2
Benim Puanım : 8.5


Kim Tan zengin bir ailenin oğludur. Gayrimeşru bir çocuk olduğu için yurtdışına okumak için gönderilmiştir. Orada Cha Eun Sang ile karşılaşır. İkili ilk başlarda birbirindan haz etmeseler de ikisi Kore'ye döndüklerinde bile tekrar karşılaşırlar fakat aralarında bir engel vardır. Kim Tan zengin bir ailenin çocuğu iken Cha Eun Sang ise fakirdir.
Kısacası zengin erkek fakir kız olayı. Peki bu ikili aralarındaki engelleri aşıp kavuşabilecek midir ne dersiniz?

Diziyi Neden İzlemelisiniz?
- Lee Min Ho, Park Shin Hye ve Kim Woo Bin'in bilikte oynayarak gözlerinizin bayram etmesi bence yeterli bir sebep olacaktır. :) Haa bir de vazgeçilmez entrikalar burada dar var.  ^_^

9- My Secret Romance 

Bölüm sayısı :13
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi
Puanı : 9
Benim Puanım : 8.5


Dizi, zengin bir ailenin oğlu (Sung Hoon) ile hayatında daha önce hiç sevgilisi olmayan bir kızın (Song Ji-Eun) arasındaki romantik ilişkiyi anlatılmaktadır.

Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
- Tatlı bir aşk hikayesi izlemek istiyorum diyorsanız bu dizi sizin için biçilmiş kaftan. Etrafta uçuşan kalplerden birini yakalayın ve arkanıza yaslanıp izlemeye başlayın. İzlemeye başladığım ilk gün 6 bölümünü izledim diye demiyorum böyle aşk çok amin :) 
- Sende hepsini yakışıklı buluyorsun diyenleri şimdiden duyar gibiyim ama bazı sahnelerde bana %100 hak vereceğinize eminim. Bu adam bir başka yakışıklı kızlar :)


10- Personal Taste

Bölüm sayısı :16
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi
Puanı : 8.9
Benim Puanım : 8


Park Gae-In (Son Ye-Jin), Kore Mimarisinde önemli bir yere sahip olan Sanggojae adında babasının tasarladığı bir evde yaşayan pasaklı, beceriksiz, bakımsız bir kızdır. Annesi 5 yaşındayken öldükten sonra babasının da kendisinden uzak durmasıyla yalnız ve üzücü bir çocukluk geçirmiştir. Sevgilisi, en yakın arkadaşıyla evlenmek için kendisini terk eder ve bunun üzerine yıkılır. Aynı zamanda tasarladığı mobilyaları satamadığı, çevreye borçlandığı için de mali zorluklar çekmeye başlar ve maddi destek olsun diye evinin bir odasını kiraya verir. Jeon Jin-Ho (Lee Min-Ho) Dam Sanat Galerisi Projesine hazırlanan ve basının ölümünden sonra kendini çalışmaya adayan, başarılı, hırslı bir mimardır. Han Chang-Ryul'un (Kim Ji-Suk) babasının ellerinden aldığı evin acısıyla durmadan çalışır. Bu projeyi kazanması hem mali sıkıntıda olan şirketi için, hem kariyeri için çok önemlidir. Projenin tasarımında önemli rol oynayan Sanggojae'nin mimarisini görebilmek için Park Gae-In'ın evine gider ve odasını kiralar. Aynı evde yaşayabilmek için kendisinin bir Gay zannedilmesine göz yumar. Sevgilisi tarafından terk edildiği için çok üzgün olan Park Gae-In'i teselli eder, ona temizlik yapma, yemek yapma, bakımlı olma, kadın olma konusunda dersler verir. Eğlenceli vakit geçirip birbirlerine destek olduğu zamanlarda ikisi de birbirinden hoşlanır. Park Gae-In, Jeon Jin-Ho'nu Gay zannetmesine rağmen sevgisinden vazgeçemez.

Diziyi Neden İzlemelisiniz? 
-BOF 'dan sonra merak edip Lee Min Ho'nun dizilerine bakıp öyle keşfettiğim bir diziydi ve ilk izlediğim kdramalardan biri oldukça eğlenceli ve tatlı bir romantik komediydi. Karakterlerin tatlılığı da izlemek için bir neden olabilir. Bayan karakterin şapşallıklarına epey güleceksiniz şimdiden hazırlıklı olun derim :) 

Buradan sonraki diziler izlemek istediğim ve bolca övgü duyduğum dizilerdir. O yüzden sadece künyelerini bırakacağım dilerseniz okumaya devam edebilirsiniz. Eğer aralarından izlediğiniz ve beğendikleriniz varsa lütfen bana fikrinizi belirtin :)

1- The Bride Of The Water God
Bölüm sayısı :16
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi, Fantastik
Puanı : 5.5

Dizi, suların efendisi (Nam Ju-Hyuk) ve sıradan bir insan olan onun gelini (Shin Se-Kyung) arasındaki aşkı konu almaktadır.

2- Let's Fight Ghost
Bölüm sayısı :16
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi, Fantastik, Gerilim, Gizem, Gençlik
Puanı : 8.4

Dizi, bir hayalet ve hayaletleri görme yeteneğine sahip olan bir kişi etrafında dönmektedir. Hyun-Ji (Kim So-Hyun) dünyayı gezen bir hayalettir. Bir gün, büyü ile ruhları öteki dünyaya gönderen Park Bong-Pal (Taecyeon) ile karşılaşır. Hyun-Ji ve Bong-Pal hayaletlerden çeşitli hikâyeler dinler ve sonra birlikte onları öteki dünyaya geçmelerine yardımcı olur. Gün geçtikçe de bu garip ikili arasındaki yakınlık büyür.

3- Suspicious Partner (Love in Trouble)

Bölüm Sayısı : 40
Bölüm saati : 30 dakika
Tür : Romantik, Komedi
Puanı :9.2

Dizi, üzerinde kalan katil damgasını temizleyebilmek için gerçek katilin peşine düşen Eun Bong-Hee (Nam Ji-Hyun) ve ona yardım eden No Ji-Wook'un (Ji Chang-Wook) etrafında dönmektedir. Çok geçmeden ikili bu kovalamacanın içinde birbirine âşık olur.

4- The K2
Bölüm sayısı :16
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Dram, Aksiyon
Puanı :5.8



Paralı bir asker olan Kim Je-Ha (Ji Chang-Wook) iş vereni tarafından ihanete uğrar ve yüz üstü bırakılır. Bunun üzerine intikam almak için kolları sıvar ancak Ko An-Na (YoonA) ile tanıştıktan sonra bu amacı değişir.

5- Chicago Typewriter
Bölüm sayısı :16
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi, Fantastik
Puanı :8.7


Dizi, 1930’lu yıllarda Japon sömürgesi altında yaşayan ve reenkarnasyon ile günümüzde tekrar dünyaya gelen yazarların etrafında dönmektedir. Günümüzde bu yazarlardan biri kitapları çok satan bir yazar, biri gizemli bir hayalet yazar ve diğeri ise kitapları çok satan yazarın anti-fanı olarak yaşamaktadır.

6-Fight For My Way
Bölüm sayısı :16
Bölüm saati : 1 saat
Tür : Romantik, Komedi
Puanı :9.2

Onları yaralayan acımasız gerçekliğe rağmen hayattaki hayallerinin peşinden koşan iki kişi hakkındaki romantik bir dizi. Okul günlerinde Ko Dong Man (Park Seo Joon) Taekwondo'ya katılmıştır. Şimdiyse bir yandan sözleşmeli bir işçi olarak çalışarak geçimini sağlıyor bir yandan da UFC ünvanını kazanmaya çalışıyordur. Bu arada Choi Ae Ra (Kim Ji Won) bir sunucu olmayı ümit etmiş ancak bu hayalinden vazgeçmiştir.Şu an bir mağazanın danışma bölümünde çalışmaktadır. Ko Dong Man ve Choi Ae Ra çocukluklarından beridir çok iyi arkadaşlardır. Sürekli olarak birbirleriyle dalga geçip kavga etseler de başka birisi onları aşağılayacak olursa anında birbirlerini savunmaya geçmektedirler. Bu ilişkiyi anlamsal, üçüncü sınıf karışımı, çekişmeli ve romantik olarak adlandırmaktadırlar. Gün geçtikçe bu anlamsal ilişkileri yeni bir romantizme doğru çiçek açacaktır.

7- Lookout
Bölüm sayısı :32
Bölüm saati : 30 dakika
Tür : Suç, Gerilim

Lookout, sevdikleri kişileri kaybettikten sonra bir araya gelen ve adaleti sağlamaya çalışan bir grup insanın hikayesini konu almaktadır. Kimliği bilinmeyen bir lider, bir polis, bir hacker ve tüm güvenlik kameralarını izleyebilen bir gözcüden oluşan grup, sevdiklerini kaybetmelerine neden olan olayların arkalarındaki gerçek suçluyu ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.



****

İzlediğim ve izlemek istediğim diziler bu kadardı. Yazım hakkında ve kdramalar hakkında konuşmak isterseniz 
instagramda beni @daisyanbook kullanıcı adıyla bulabilir veya gncarazz@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. Blog yazım hakkındaki görüşlerinizi 'yorum' kısmına yazmayı unutmayın! Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle :)

****

Kaynak : Diziler hakkında bilgi derlemelerini aşağıda belirttiğim sitelerden topladım. Detaylı bilgi için siteleri ziyaret edebilirsiniz :)

4 yorum:

 1. Harika bir öneri yazısı olmuş. Önerdiklerinden sadece My Secret Romance dizisini izlememişim onu da hemen listeme attım bile. The k2,Lets fight ghost u da kesinlikle izlemeni öneririm. Şuan bende Chicago Typewriter ı izliyorum ve harika gidiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bende söylediklerini ön sıraya aldım. My Secret Romance çok tatlı bir diziydi umarım seversin 💙

   Sil
 2. Bu listede izlemediğim tektük dizi var mükemmel bir liste 👌🏻.Bu arada banada beklerim gonca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlemediklerini de izlemeni tavsiye ederim hepsi bayılarak izlediğim diziler :) Ve de bloguna göz atacağım mutlaka! Mutlu akşamlar :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.