Mecburiyet - Stefan Zweig | Kitap Yorumu


Yazar : Stefan Zweig
Tür : Tarihi Kurgu
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Çevirmen : Gülperi Sert
Baskı Sayısı : 7. Baskı 
Baskı Türü : Karton Kapak
Sayfa Sayısı : 50
Kitaba Puanım : 4/5


KONUSU : 
Ferdinand ülkesindeki savaştan kaçıp İsviçre'ye gitmiştir. Fakat bu kaçış uzun süreli olmamış hükümetten bir askere alınma celbi gelmiştir. Fakat karısı askere gitmesine şiddetle karşı çıkmakta, kendisi de karısının düşüncelerine paralel şeyler düşünmekle birlikte kendisiyle çatışmaktadır. Pek Ferdinand en son nasıl bir karar verecektir? Askere gidecek midir yoksa kaçacak mıdır?

"Geri dön! Henüz özgürsün! Mecbur değilsin!"

Yaptığımız eylemlerin kaçında özgürüz ya da eylemlerimizin kaçını mecbur olarak yapıyoruz? Bazı şeyleri yaparken boyun eğip mecbur kalıyoruz. Özgürlüğümüz bir yere kadar.

Zweig tıpkı kitaptaki Ferdinand gibi I. Dünya Savaşı döneminde bir sürü gel-gitler yaşamış. Savaş karşıtı görüşlerini çevresine yaymaya çalışmış bir yazarmış. Kitabın önsöz kısmında ve kapak kısmında bu bilgilere yer verince insan okurken yazarı düşünerek okuyor. Karakter oymuş gibi. Kitap hakkında hissettiğim şey pek çok açıdan ortak düşüncem olsa da bütünüyle kabullenebileceğim bir kitap olmadığı. Genel olarak bizim yetiştiriliş tarzımızı vatan için canım feda cümlesi karşıladığından olsa gerek çatışma alanı yaratan bir kitap oldu benim için. Ferdinand gibi ülkemizden biri çağrı alsa fikir çatışması yaşasa dahi giderdi.  Elbette hepimiz savaşa karşıyız. Kim savaşa güle oynaya gider ki? Tabi kabul etme süreci öyle kolay olmuyor hiç kimse için. Ferdinand için ise bu çok daha zordu. Kitap boyunca sürekli olarak fikir çatışması yaşadı kendisiyle. Yazar bu çatışmayı öyle güzel aktarmış ki onunla birlikte ben de fikir çalışmasına girdim. Karısının ürettiği fikirler de okura düşün sen aynı durumda olsan ne yapardın? mesajını öyle inceden inceden veriyor ki... Ferdinand olsam ne karar verirdim ben bile bilemiyorum. Aslında kitapta mesele tam olarak savaşa gitmek de değildi bana göre. Savaşı Zweig'ın bakış açısında aslında ne olduğuydu. Kısa bir kitap ama bıraktığı etki büyük. En azından benim için. 50 sayfa içinde çok fazla soru ürettiğim bir kitap oldu. Bu yüzden size de gözüm kapalı önereceğim kitaplardan. 
Zaten kısacık ve gayet de uygun. Henüz okumadıysanız listenize ekleyin :)

Yeni yazılarda görüşmek üzere...
İnstagram : @daisyandbook

14 yorum:

 1. Çok okumak istediğim bie yazar.Ozellikle Satranç'ı çok merak ediyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım en kısa zamanda okursun İnci abla. Ben Satranç kitabını pek sevmemiştim ama seveni çok :)

   Sil
 2. Zwieg hayranıyımdır. Tüm kitaplarını öneririm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çoğu kitabını okudum bende. Okumadıklarıma bakacağım teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Yazarın bir çok kitabını okudum. Bu kitapta elinde mevcut. Önerinizi dikkate alıp, en kısa zamanda okuyacağım

  YanıtlayınSil
 4. Ben de deneyeceğim bu kitabı! :)

  YanıtlayınSil
 5. Okumak için sırada bekleyen Zweig kitabım...paylaşıma teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 6. Zweig kitaplarını seviyorum. Hatta stoğum azalınca kitapçıdan yazarın ismini görür görmez kitaplarını alıyorum desem abartmış olmam. Çünkü tam olarak öyle yapıyorum :)) Bu kitabı elimde yok ama. Demek ki elime geçmemiş rastgele alırken :)) Tabi şakayla karışık söylüyorum falan ama sadece bu yazar için böyle yapıyorum :)) Okuyamama dönemlerinde ince bir şeyler okumak iyi oluyor hem.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Kısa ve derin kitaplar hepsi.Ben de çoğunlukla bir şeyler okuma isteğim azaldığında başvuruyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.